Działalność Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze powołuję się w celu zainteresowania dzieci i młodzież działalnością społeczną na rzecz lokalnego bezpieczeństwa w szczególności ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowania ich do przyszłej pracy społecznej w szeregach Ochotniczych Straży Pożarnych.
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze powołują Zarządy Ochotniczych Straży Pożarnych podejmując stosowne uchwały. MDP mogą być powoływane również w szkołach i przedszkolach. Powołanie szkolnych i przedszkolnych MDP podejmuje kierownictwo tych placówek w porozumieniu z miejscowym zarządem OSP, która jednocześnie sprawuje nadzór merytoryczny nad powołaną drużyną.
Działalność MDP jest organizowana i prowadzona na podstawie wzorcowego Regulaminu MDP przyjętego uchwałą nr 94/9/2008 Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP (pełną treść regulaminu można pobrać z naszej strony w zakładce PRAWO i REGULAMINY).
Kto może wstąpić do młodzieżowej drużyny pożarniczej?
Członkiem MDP może być osoba w wieku 10-18 lat. Dla osób poniżej 16 lat jest wymagana pisemna zgoda opiekunów ustawowych.Po spełnieniu tych warunków kandydat na członka MDP składa ślubowanie następującej treści: „Ślubuję - ze wszystkich sił służyć Ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej, ofiarną pracą w szeregach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyczyniać się do ochrony życia, zdrowia i mienia jej Obywateli, ich dorobku kulturalnego i materialnego przed pożarami i innymi klęskami żywiołowymi. Ślubuję - przestrzegać postanowień Statutu OSP i Regulaminu MDP. Pogłębiać wiedzę pożarniczą, postępować uczciwie, wykonywać sumiennie polecenia przełożonych i być wzorem w przestrzeganiu zasad ochrony przeciwpożarowej.” Ślubowanie może być złożone z dodaniem wyrażenia: „taki mi dopomóż Bóg”.
Członkowie MDP w wieku od 16 lat do 18 lat mają bierne i czynne prawo wyborcze. Co oznacza, że mogą wybierać i być wybierani do władz Ochotniczej Straży Pożarnej.
Członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych nie mogą brać udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Natomiast mogą uczestniczyć w zawodach, szkoleniach np. w obozach szkoleniowo-wypoczynkowych MDP, w pracach kulturalno-oświatowych, organizować kąciki pamięci, opiekować się weteranami OSP oraz udzielać się w innych zadaniach w ramach wolontariatu.
Członkowie MDP mają prawo do noszenia umundurowania organizacyjnego wg wzoru określonego w Regulaminie umundurowania Związku OSP RP z dnia 27 października 2000 roku ( z póź. zm.).
Członkowie MDP posługują się własnym wzorem legitymacji członka MDP (legitymację w formacie *doc gotową do wydruku można pobrać otwierając poniższy wzór).
Zdjęcia:Z.Wójcik